Güncel Analizler | TrendFX

GÜNCEL ANALİZLER

19 Mart 2019, Salı

Uzman analistlerimiz, dünyadaki gelişmeleri ve piyasayı yorumlayıp, herkesin anlayabileceği dilde paylaşıyor. Yatırımlarınız, TrendFX ekibinin doğru yönlendirmeleri sayesinde güvende. Siz de her gün ücretsiz analizlerimizi okuyarak pozisyonlarınızı doğru alabilirsiniz.

Her ne kadar Avrupa ekonomisi geçtiğimiz yılda yatırımcıların yüzünü güldüremese de bazı uzmanlar güzel sürprizlerin yolda olduğunu söylüyorlar. Goldman Sachs ve Morgan Stanley yeni yayınladıkları Avrupa ekonomisine dair notlarında bölgede iyimser gelişmelerin yaşanmasını beklediklerini belirtiyorlar.

Goldman Sachs notlarında Euro Bölgesi’nden gelen verilerin beklentilerin üzerinde sonuçlanmasına dair oluşmaya başlayan trendin belki de en kötüsünün geride kaldığını ve dip seviyesinin görüldüğünü işaret ediyor olabileceği belirtiliyor. Bu görüş Avrupa ekonomisinin geri dönüş sinyalleri veren Çin ekonomisine bağlı olduğunu işaret eden Morgan Stanley tarafından da paylaşılıyor. Jari Stehn önderliğindeki Goldman Sachs ekonomistlerinin oluşturdukları raporda “Zayıflığın en kötü halinin geride kaldığına dair muhtemel işaretler var” deniliyor. “Geçen yıl gelen aşağı yönlü sürprizlere karşılık son dönemdeki veriler beklentilerin ötesinde gerçekleşti” diye ekleniyor.

Citigroup tarafından yayınlanan ekonomik sürpriz endeksi Avrupa bölgesi için iyileşme gösterdi ve son 5 ayın en yüksek seviyesinde açıklandı. Öte yandan Amerika için bu endeks kötü sürprizler yaşandığını işaret etti. Önümüzdeki bir sonraki dikkatle takip edilmesi gereken veri ise Cuma günü açıklanacak Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri.

TEKNİK OLARAK:

ABD istihdam ve enflasyon verilerinin beklendiği gibi gelmemesi ve Fed in faiz artırımlarındaki sabır politikası  dolara düşüş getirdi ve parite yukarı yönlü hareketlere başladı.  Brexit sorunununda bir süre ertlenmesi ile  1,1336 direncinin bu sefer geçilmesini bekliyoruz. Bu seviye üzerinde 1,1404 e kadar yükseliş potansiyeli olup 1,1336 ile 1,1302 arasında sıkışan EURUSD paritesinde Satış gelmesi durumunda ise  1,1302 ve 1,1215 destekleri test edilebilir. Yarın açıklanacak FOMC ile volatilitenin artacağı paritede toplatı tutanakları önemli yön hakkında önemli ipuçları verecektir.

EUR/USD

USD/JPY

Japonya’nın Nikkei .N225 % 0,59 yükseldi. Ve MSCIJaponya dışındaki Asya-Pasifik hisselerinin en geniş endeksi MIAPJ0000PUS de % 0,6 puan yükseldi. Şangay “bluechip” hisseleri de % 1,6 yükseldi.

Asya borsalarının yükselişindeki asıl etken ise bu hafta martın 19 ve 20’sinde yapılacak 2 günlük Fed toplantısı.  Bütün piyasalar Fed’in yeni bir faiz arttırımına gitmeyeceği hatta 2020’de faiz düşüreceği üzerine ikna olmuş gibi. Fakat bu toplantıda beklenen yeni “güvercin” tutumun ayrıntıları olacak. Bu ayrıntılardan en önemlisi ise tek tek her Fed yöneticisinin gelecekteki faiz tahminini içeren nokta grafik veya piyasada meşhur adıyla “dot plot”

Herkes küçük mavi taralı noktalarla gösterilen o evvelki 3 yıllık tahminlerinin bu kez daha gevşek bir politika doğrultusunda bir değişim gösterip göstermeyeceğini merak ediyor.

Merak edilen bir başka konuda fed Başkanı Powell’ın aralık ayında yaptığı bilanço küçültme ve faiz arttırma konularında “sabırlı olacaklar”ını söyleyen o meşhur konuşmadan bu yana tam olarak ne olacağının yeni konuşmalarla pek anlaşılmayışı. O yüzden bu toplantıda bir işaret olarak guvernörlerin tahminleri belki de her zamankinden daha önemli.

TEKNİK OLARAK:

Dünkü veriler ile dış ticaretinde gerileme olsada gelişen  Japanyoda Yen in tekrar değer kazandığını görüyoruz. Buna ragmen USDJPY paritesinde 111,031 desteği üzerinde kaldıkça 111,747 direncinin kırılmasını ve 113 e kadar yükseliş gerçekleştirmesini bekliyoruz. Aşağı yönlü satışların gelmesiyle 111,031 desteği kırılır ise 109,689 ve 109,048 önemli destek seviyeleri olacaktır. Özellikle FOMC ile yarın paritede volatilite artacaktır.

USD/JPY

GBP/USD

İngiltere Başbakanı Theresa May hükümeti iki kez reddedilen Brexit anlaşmasını bu hafta bir kez daha parlamentonun onayına sunacak.

Parlamento geçen hafta yapılan oylamada Brexit’in ertelenmesini onaylamıştı. Kabul edilen önergeye göre, 20 Mart’a kadar parlamentodan Brexit anlaşması geçmesi durumunda; İngiltere AB’den çıkış tarihinin 30 Haziran’a ertelenmesi talebinde bulunacak. 20 Mart’a kadar anlaşmanın geçmemesi durumunda ise daha uzun vadeli bir erteleme arayışına girişilecek. Her iki erteleme talebinin de 27 AB üyesi ülke tarafından kabul edilmesi gerekiyor.

May Perşembe günü yapılacak AB liderler zirvesine Brexit’in ertelenmesi karşılığında anlaşmayla gitmek istiyorsa, parlamentonun onayını alması için zamanı daralıyor.

Bir başka senaryo ise Theresa May’in oylamayı AB Liderler Zirvesi sonrasına erteleyebileceği yönünde. Böylelikle May Zirve’de bir kez daha liderlerle görüşebilme ve elini güçlendirebilme şansına sahip olacak. Ancak bu gerçekleşirse AB’nin İngiltere’ye daha uzun süreli bir erteleme teklif edebileceğine dair beklentiler yükselebilir. Uzun süreli bir erteleme olması halinde Mayıs’ta gerçekleşecek Avrupa seçimlerinde İngiltere’nin de yer alması gerekecek ki bu da işleri daha büyük bir karışıklığa sürükleyebilir.

TEKNİK OLARAK:

Brexit sorununun bir süre daha ertlendiği İngilter de Strelinin yükselişini izliyoruz. Alımların devam etmesini beklediğimiz GBPUSD paritesinde 1,13315 direnci bu sefer geçilir ise 1,3516 hedeflenecektir. Paritede bir diğer önemli veri ise yarınki FOMC tutunakları olacaktır. Sabırlı tutumun dışında bir  açıklama olması durumunda aşağı yönlü satışlarda 1,3155 hem fibo 38 seviyemiz hemde önemli destek seviyemiz olmasından dolayı tekrar alım yapılabilecek bir bölgedir. Ancak bu seviyede kırılır ise 1,3011 tekrar gündemimizde olacaktır.

GBP/USD

USD/TRY

Dün 5.44-5.47 dar bandında haftaya sakin bir başlangıç yapan dolar/TL, yarınki Fed kararları öncesi dolardaki düşüşten bulduğu destekle 5.46 civarında yer alıyor. Kur, geçen pazartesiden bu yana oldukça yatay bir seyir izliyor. Dolar, Fed’in bugün başlayacak para politikası toplantısı öncesinde değer kaybına karşı koymaya çalışıyor. ABD ekonomisinin ivme kaybettiğine yönelik sinyaller vermesi ve Fed’in yakın gelecekte daha gevşek para politikası izleyeceği beklentisi doların gücünü azaltıyor.

Dolar endeksi ise iki haftanın dip seviyesine yakın 96.416’da bulunuyor. Endeks, 7 Mart’ta 97.710 ile üç ayın zirvesini görmesinden bu yana Fed’in gevşek para politikası yanlısı bir tutum izleyeceği beklentisiyle yüzde 1.3 değer yitirdi.

Küresel ekonomik büyümenin yavaşlama sinyalleri vermesiyle birlikte yatırımcılar ABD’deki borçlanma maliyetlerinin bundan sonraki seyri hakkında ipuçlarını görmek için Fed’in bugün başlayacak ve iki gün sürecek para politikasına odaklandı. Yatırımcılar politika yapıcıların toplantı ardından açıklanacak olan faiz tahminlerini yakından inceleyecek. Gelecek üç yıllık döneme ait faiz tahminlerini bir araya getiren bu “nokta grafiği”nde yer alan noktaların aşağı veya yukarı doğru hareketi para politikasının yönü hakkında fikir veriyor.

Yatırımcılar ayrıca Fed’in bilançosunda bulunan yaklaşık 3.8 trilyon dolar değerindeki menkul kıymeti nasıl elden çıkaracağını gösteren ayrıntılı bir plan açıklamasını bekliyor.

TEKNİK OLARAK:

ABD ile devam eden S 400 ve F 35 krizi parite üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Yükselişin temel sebebinin ABD ile ilişkilerdeki bozulma olan USDTRY paritesinde fibo 50 seviyemiz yukarı yönlü geçildi ve bu seviye üzerinde kaldıkça 5,4689 direnci test edilmişti. Bugün bu seviyenin geçilmesi ile 5,5919 seviyeleri hedeflenecektir. Geri çekilmelerin sınırlı kalmasını beklediğimiz paritede 5,3380 e kadar geri çekilmeler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.

USD/TRY

GOLD

IG Asia piyasa stratejisti Jingyi Pan, “Yeni bir haftaya girerken, risk iştahında bir artış görüyoruz. Fed’in güvercin duruşunu sürdüreceğine ilişkin beklentiler hisse senetlerine destek sağlıyor,” dedi ve “Fed’in ekonomik tahminlerini düşürmesi ve bilanço yönetimine ilişkin planını daha açık hale getirmesi bekleniyor. Bu beklentilere bağlı olarak, altın fiyatları, risk alma ortamında, geri çekildi” şeklinde görüş bildirdi.

Asya’da hisse senetleri Pazartesi günü, ABD hisse senetlerinin güçlü bir seyrin görüldüğü geçen haftayı pozitif kapamasının küresel hisse senetlerini beş ayın zirvesine çıkarmaya yöneltmesi ile birlikte yukarı yönde hareket etti.

İngiltere Başbakanı Theresa May, liderliğini yaptığı Muhafazakar parti içindeki AB kuşkucularının bu hafta geri adım atıp anlaşmayı onaylama sözü vermemesi durumunda Brexit anlaşması konusunda çaba göstermeyi bırakma tehdidinde bulundu.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun haftalık verilerine göre, para yöneticileri altında yükseliş beklentisi ile tuttukları pozisyon (uzun pozisyon) sayısını 6,098 düşürerek 41,774 ile 22 ocak’tan bu yana en düşük seviyesine indirdi.

TEKNİK OLARAK:

Dünkü beklentimize paralel 1301 direncini yukarı yönlü geçip 1315 hedefimize ilerleyen sarı metalde Fed in faiz artırımlarındaki sabırlı tutum ve ABD istihdam verisinin beklenilenin altında artmasıyla düşen dolar ile yükselişin devam etmesini bekliyoruz. 1338 direncinin test edilmesi ile eski yükseliş trend kanalına geri dönecek metalde yarınki FED toplantısına sabırlı tutum değişir ve satışlar gelirse 1293 ve 1287 destekleri test edilebilir ancak bu seviyeler tekrar alım yapmak için uygun bölgeler olacaktır.

GOLD

Petrol

Petrol fiyatları bu yıl, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortaklarının ABD’nin kıyı petrolü üretimi ile baslenen küresel arz bolluğunu gidermek için arz kısıntılarına gitmesinin etkisiyle yaklaşık yüzde 30 yükseldi. Venezuela ve İran’daki planlanmamış üretim düşüşleri de arzın sıkışmasına yardımcı oluyor. ABD’de petrol sondaj faaliyetlerinin yavaşlamasına karşın, ülke halen rekor seviyelerde üretim yapacağı tahmininde bulundu. Al-Falih geçen ay, arz kısıntılarına tüm yıl boyunca devam edilmesini teklif etmişti.

Tokyo’da Japan Oil, Gas and Metals National Corp. baş ekonomisti Takayuki Nogami, “Haftasonu OPEC’ten güçlü yorumlar gelmesini bekleyenler hayalkırıklığına uğradı,” dedi ve “OPEC’in işaretlerinin mevcut politikası ile uyumlu olmasından dolayı, sürpriz yoktu” şeklinde görüş bildirdi.

Mayıs vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 8 sent düşerek varil başına 67.24 dolara geriledi. Kontrat Cuma günü 7 sent düşerek 67.16 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent petrolü, Mayıs vadeli WTI’a kıyasla 8.49 dolar primli işlem gördü.

TEKNİK OLARAK:

64,44 desteğimiz ile 68,28 direnci arasında yatay hareketlilik gösteren Brent petrolde bugün bu seviyeler kırılır ise yukarıda 68,28 ve 71,15 hedeflenecekken aşağı yönlü satışlarda ise 64,44 altında 61,73 ve 58,92 seviyeleri öne çıkıyor. Her ne kadar 60-70 doları arası denge fiyat olarak belirlesekte 70 dolara yaklaştıkça ABD nin spekülatif haretketleri ile gerileyen petrol fiyatları 60 dolar altında da Rusya ve Arabistanın arz kısıntıları ile bu seviyeden yükselişe geçiyor. Bu sebeple petrol 60 dolara yaklaştıkça alınıp 70 dolar beklenmeden kar alınıp bu seviyeye yaklaştıkça satış stratejisi ile trade edilebilir.

Petrol

DAX

Hisse senetleri, Fed’in bu haftaki toplantısında 2019 yılında bir faiz artırımı işaret edebileceğine ilişkin beklentilerle yükselirken, volatilite geriliyor. Aralarında İngiltere Merkez Bankası’nın da bulunduğu bir dizi merkez bankası bu hafta para politikası konusunda işaretler verebilir. Siyasi cephede, yatırımcıların dikkatleri, İngiltere Başbakanı’nın Brexit anlaşması için destek araması ile birlikte bu konudaki gelişmelere çevrilecek.

AMP Capital Investors Ltd. yatırım strateji müdürü Shane Oliver, “Hisse senedi piyasaları, Aralık ayındaki dip seviyelerinde oldukça sert ve hızlı hareket etti, ancak küresel ekonomik verilerin halen yumuşak olması ile birlikte, hisseler kısa vadeli geri çekilmelere duyarlı,” dedi ve “Ancak değerlemeler iyi ve makul büyüme ve karlar 2019 yılının bütününde, politika teşviklerinin de etkisiyle, hisselerdeki yükselişleri desteklemeli” şeklinde görüş bildirdi. Gelişen piyasa paraları ve hisse senetleri yükseldi.

Fed’in bu haftaki toplantısında, faizlerde değişikliğe gitmemesi, bilanço daraltma programını sonlandırdığını açıklaması ve bu yılki faiz artırımlarına ilişkin projeksiyonlarını düşürmesi bekleniyor. Karar Çarşamba günü açıklanacak.

Euro Bölgesi’nde, Cuma günü açıklanacak olan satın alma yöneticileri endeksi verileri, bölgenin ilk çeyrek sonunda sanayi ve hizmet kesimin durumuna ilişkin işaretler verecek.

TEKNİK OLARAK:

11704 hedefimizi tutturan  Endeks için bu seviye de geçilir ise 11925 ve 12152 diğer direnç seviyeleri hedeflenebilecektir.  Özelliklede bugün açıklanacak Almanya ZEW Ekonomik Hissiyatı beklendiği gibi iyileşme gösterirse yukarı yönlü hedeflerimiz gerçekleşebilir.  Aşağı yönlü satışların gelmesi durumunda ise 11453 ve 11252 ilk destek seviyeleri karşımıza çıkıyor ve 11252 son yükseliş hareketinin trend seviyesi olması nedeniyle bu seviye üzerinde tutunması büyük önem arz ediyor.

DAX